Strefy zabaw

Poznaj Stref w Klockowni!


W strefie dla najmłodszych naszych gości przygotowaliśmy klocki duże, miękkie, plastyczne i magnetyczne -  w sam raz dla malucha, który zaczyna przygodę z klockową zabawą.

Zabawa w tej strefie wspomaga rozwijanie poznawania pierwszych kształtów, kolorów, relacji przestrzennych, pojęć jak wewnątrz i na zewnątrz, otwarte i zamknięte, blisko i daleko, tworzenia grup i podgrup, wyszukiwania podobieństw i wskazywania różnic. U tak małych dzieci klocki rozbudowują myślenie produktywne poprzez aktywizację pamięci. Mają również duży wpływ na rozwój mowy gdyż dziecko próbuje samo nazwać to, co wybudowało. Zabawa z mamą lub tatą dodatkowo pomaga we wzmacnianiu głębokich więzi emocjonalnych i budowaniu własnej wartości maluszka.

Strefa przeznaczona dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia.

 

 

Zabawa klockami kształtuje osobowość dziecka i wspomaga jego przystosowanie społeczne.Szczególnie duże klocki których noszenie i układanie wymaga współpracy dwójki czy większej ilości dzieci zachęcają do natychmiastowej wymiany i współpracy.

Zestawy klocków w Klockowni są celowo dobrane w taki sposób aby dzieci były bardziej skłonne do pomagania sobie nawzajem . Szczególnie w strefach klocków dużych (Majster w akcji i Na 4 ręce), aby złożyć budowlę dzieci będą potrzebować pomocy i bedą musiały zachęcić inne dzieci do wspólnej pracy w grupie.

Wyzwania społeczne, cenne lekcje współpracy i działania w grupie są wbudowane bezpośrednio w doświadczenie zabawy z dużymi klockami. Dzieci samodzielnie przyjmują role przywódcze, biorą odpowiedzialność za ich udział w pracy i na własną rękę podejmują świadome decyzje o rozwiązywaniu konfliktów i wyznaczaniu nowych celów.

W tej strefie bawić się może każdy kto da radę podnosić, przenosić i układać duże klocki.

 

 

Wielorakość kształtów i nieskończone możliwości konfiguracji czynią z klocków narzędzie wspomagające szybki rozwój intelektu i zachowujące ciągłą aktywność dziecka. Zabawa nimi bez używania jakichkolwiek instrukcji krok po kroku rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie, planowanie i wdrażanie własnych pomysłów  wypełniając przestrzeń fantastycznymi konstrukcjami. Z klocków można stworzyć cokolwiek o czym dziecko pomyśli. Dzięki nim dziecko przekuwa swój twórczy potencjał na zabawę, naukę i pojmowanie wielu dziedzin życia w sposób łatwy i przyjemny.

Mając do dyspozycji różne klocki dzieci szybko tworzą świetne projekty i są całkowicie pochłonięte zabawą. Taką formę zabawy eksperci nazywają zabawą głęboką. Jest to bardzo ważny element nauki sposobów łączenia nowych faktów, odtwarzania i utrwalania zdobytej wiedzy, kształtowania operacji analityczno-syntetycznych dziecka. Klocki pozwalają na ćwiczenie skupienia uwagi w celu osiągnięcia pewnego celu, realizacji stworzonego w wyobraźni planu. W dobie wypełnionego zajęciami dodatkowymi planu dnia i elektronicznych gadżetów, doświadczanie swobodnej zabawy bez instrukcji i ingerencji dorosłych jest niezmiernie ważne.

Strefa przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą korzystać ze strefy wyłacznie pod stałym nadzorem i opieką dorosłego opiekuna lub rodzica.

 

 

Zabawa klockami zachęca dzieci do ćwiczenia umiejętności rozwiązywania problemów i logicznego myślenia złożonego. Budowanie wymaga wielu umiejętności analizy matematycznej i fizycznej a mogą mieć rzeczywisty wpływ na przyswajanie pojęć matematycznych i fizycznych w ramach zajęć szkolnych, w tym klasyfikacji, szeregowania, relacji rozmiarów, kształtów, liczenia, szacowania wysokości, szerokości, obliczania obszaru, badania działania sił czy wykonanej pracy.

W strefie dużych cegieł, zanim powstanie stabilna konstrukcja, w wyobraźni dziecka musi powstać obraz, projekt, architektura, plan wykonania. Praca, którą dzieci wykonają zanim powstanie efekt widoczny dla obserwatora, jest nieświadomym wysiłkiem wszystkich obszarów rozwoju: emocjonalnego, intelektualnego, społecznego i fizycznego.

W tej strefie bawić się może każdy kto da radę podnosić, przenosić i układać duże klocki.

 

Duże klocki ze stref “Majster w akcji” czy “Na 4 ręce” ułatwiają dzieciom budować duże budowle, takie na których można stanąć, wspiąć się, wejść do środka. Przenoszenie klocków, ich układanie, podnoszenie zachęca do pełnych ruchów ciała co pomaga rozwijać umiejętności motoryczne i siłę mięśni. Demolka to zwieńczenie całego wysiłku: radość burzenia, przewracania wszystkiego do góry nogami, budowania od nowa, tworzenia na gruzach starego. Zabawa w tej strefie daje upust emocjom, przestrzeń do ekspresji własnego ja, pobudza do działania i uczy odwagi zaczynania wszystkiego od nowa.

Strefa dla wszystkich.