Inspiracje zabaw z klockami – kreatywny materiał do tworzenia filmów poklatkowych
czytaj dalejAle zacznijmy od samego początku i wytłumaczymy czym dokładnie jest animacja poklatkowa?
Animacja poklatkowa – (z ang. stop motion) jest to animacja tworzona za pomocą klatek, które są pojedynczymi zdjęciami. Do zrobienia każdej klatki należy przesunąć nieznacznie animowany obiekt względem nieruchomego tła. Czyli, przesuwamy obiekt, robimy zdjęcie, przesuwamy obiekt, robimy zdjęcie itd. W efekcie uzyskujemy ruch animowanego przedmiotu.
Po połączeniu wszystkich zdjęć, gdzie jedno zdjęcie jest wyświetlane przez ułamek sekundy, „oszukujemy” naszego widza (a w zasadzie jego wzrok i mózg) i zamiast zdjęć (klatek) widzi on film. Na podobnej zasadzie działały kinematografy.
Animacja poklatkowa jest przede wszystkim wykorzystywana w klasycznych animacjach rysunkowych. Każdy z nas zna chociaż jedną bajkę Walta Disneya, w której możemy zobaczy technikę poklatkową – Królewna Śnieżka, Pinokio, Król Lew, Herkules.
Dodatkowo animacja poklatkowa świetnie sprawdza się filmach naukowych. Za jej pomocą możemy zarejestrować procesy, które trwają kilka godzin, dni czy nawet tygodni –
np. wzrost roślin, ruchy ciał niebieskich czy procesy zachodzące w organizmach.
Ale gdzie w tym wszystkim są klocki?!? Czy z klocków można stworzyć film animowany? Czy każde klocki nadają się do animacji? Czy nawet dzieci mogą tworzyć filmy poklatkowe? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że TAK!
W obecnej dobie cyfryzacji społeczeństwa, każdy z nas ma smartfon lub tablet, który posiada aparat fotograficzny, a to daje nieograniczone możliwość do tworzenia filmów poklatkowych! Dla początkujących zachęcamy do korzystania z bezpłatnej aplikacji Stop Motion, która jest łatwa i prosta w obsłudze. W zasadzie każde dziecko pod okiem opiekuna jest w stanie stworzyć swój pierwszy film.
Mamy już narzędzie do tworzenia animacji, czas na materiał, a do tego idealnie nadają się klocki. Każdy rodzaj, który mamy w swoich domowych zasobach jest świetnym materiałem do tworzenia filmów animowanych – od klocków drewnianych, po wafle Marioinex, skończywszy na klasycznym LEGO. Klocki są na tyle unikatowym i ponadczasowym materiałem, że możemy z nich wybudować wszystko a tym bardziej scenografię i rekwizyty do stworzenia swojego własnego filmu.
Klocki i smartfon, to odpowiednie narzędzie dydaktyczne do rozwijania kreatywności. Dzieci tworząc z klocków wymarzone postacie, zwierzęta, budowle czy pojazdy, ćwiczą swoją wyobraźnię i rozwijają procesy poznawcze. każdy chce zobaczyć stworzone przez siebie dzieło na „wielkim ekranie”. Dodatkowo poprzez zabawę z klockami dzieci doskonalą swoje umiejętności konstruktorsko-techniczne oraz uczą się koncentracji i cierpliwości – minimalne przesuwanie obiektów wymaga dużej precyzji. Również odpowiednie poruszanie bohaterami i pojazdami umożliwia zrozumienie pojęć związanych z fizyką, matematyką czy biologią – jak moje ciało zachowuje się podczas biegu czy skoku, czym jest grawitacja, w jaki sposób samoloty latają. W efekcie wzbudzamy wśród dzieci ciekawość świata i otoczenia.
Przy tworzeniu krótkich filmów oprócz scenografii ważny jest także scenariusz. Dzięki czemu dzieci są motywowane do podejmowania działań i kreatywnych rozwiązań oraz moderują właściwe typy zachowań w różnych sytuacjach – czy moja postać w danym momencie powinna być wesoła i uśmiechnięta, a może bardziej smutna i przygnębiona? Dodatkowo pozwala to na rozpoznawanie emocji, ale przede wszystkim na radzenie sobie z nimi.
Podsumowując: klocki są idealnym materiałem do rozwijania kreatywności a podczas tworzenia animacji poklatkowej dzieci stają się reżyserami, scenarzystami oraz scenografami swoich własnych filmów.
Jeśli chcecie poćwiczyć z nami tworzenie kreatywnych filmów z klocków i nie tylko – zapiszcie się na nasze warztaty w Klockowni Arkady we Wrocławiu. Zapraszamy serdecznie!
Bibliografia:
Ciemcioch Krzysztof, Klocki LEGO – rozwijanie kreatywności uczniów w cyfrowych świecie [w:] Interdyscyplinarne Studia Społeczne Numer 2 (2), 2016, s. 101-119.
Murphy Pat, LEGO Make your own movie, New York 2017.
Pagano David, Pikett David, Księga animacji LEGO. Zrób własny film z klockami LEGO, Warszawa 2017