Rozwój emocjonalny dzieci i klocki

czytaj dalej

Jak zabawa wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Już noworodek potrafi zachwycić swoich rodziców uśmiechem. Jednak rozumienie i świadomość przeżywanych emocji przychodzi z czasem i jest wynikiem doświadczeń, socjalizacji i wychowania. Wspierając rozwój emocjonalny dzieci, dajemy im podstawę do samodzielnego, wolnego od lęków i otwartego na innych dorosłego życia. W Klockowni świadomie korzystamy z naturalnej formy ekspresji dzieci jaką jest zabawa, a w jej ramach kształtujemy wyobraźnię, kreację, świadomość ciała, refleksyjność, pewność siebie, empatię, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju emocjonalnym i funkcjonowaniu dziecka.

Smutek, złość, a nawet frustracja towarzyszą dzieciom, mimo że jako rodzice chcemy je uchronić od stanów, które postrzegamy jako negatywne. Codzienność doświadcza jednak nasze pociechy w różny sposób. Ludzie bywają niemili, nie zawsze dostajemy to czego chcemy, przewracamy się, przeprowadzamy… Dlatego tak ważne jest by nauczyć dzieci jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przygotować się na każdą sytuację, natomiast początkowo wystarczy, że pozwolimy dziecku na swobodne przyswojenie w trakcie zabawy tego co dzieje się w jego życiu.

rozwoj emocjonalny

W Klockowni radzenie sobie z emocjami można ćwiczyć w łagodny dla dziecka sposób

Klockowy świat codziennie jest tworzony od podstaw w umysłach swoich małych autorów, a potem w magiczny sposób ożywiany. Wybudowanie wybranej konstrukcji, domu, pojazdu to punkt wyjściowy do wprowadzenia narracji. Dziecko na bieżąco kreując świat zabawy, wcielając się w role i ustalając zasady z innymi dziećmi ma szansę w wyjątkowy dla siebie sposób sprawdzać się w różnych sytuacjach. Może ćwiczyć się w codziennych czynnościach, naśladując mamę lub tatę, a innym razem nadaje sobie moc, która pozwala mu pokonać swoje lęki. Ma szansę porównać swoje doświadczenia z uczestnikami zabawy, negocjować, komunikować pomysły.

Doświadczenia z tych, z pozoru błahych, niekontrolowanych zabaw możemy wykorzystać w świadomym kształtowaniu środowiska edukacyjnego. Klockowe Laboratorium Emocji stworzyliśmy właśnie po to by dać szansę dzieciom do eksperymentowania, sprawdzania różnych strategii, poznawania historii. W trakcie zajęć słuchamy opowieści, budujemy lub wcielamy się w bohaterów, nazywamy i opisujemy ich emocje. Jest to moment zatrzymania się i podjęcia samodzielnej refleksji nad własnymi uczuciami, ale też skupienia się na perspektywie drugiej osoby. Z czasem coraz łatwiej jest dzieciom werbalizować swoje myśli i odróżniać zachodzące w nich stany, zwłaszcza jeśli przemyślenia wynikają z fascynującego opowiadania, zabawy ruchowej, wspólnego budowania lub teatru pacynkowego. ​

Dajmy dzieciom czas na improwizowanie, szukanie najbardziej odpowiedniej formy ekspresji, identyfikowanie emocji u siebie i innych, tworzenie od podstaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Nie przegap najnowszych wiadomości, ofert i promocji specjalnych! Zarejestruj się teraz, aby być na bieżąco z wszystkimi naszymi wiadomościami i być pierwszym, który usłyszy o nadchodzących wydarzeniach i ofertach w Klockowni.

Partnerzy